Members of the Board – Elected on 7 June 2013. Resolution of the Assembly of the Republic no. 81/2013, 1st series of the Diário da República of 17/06/2013

 

Chairman 

António João Casebre Latas,  Justice
Brief curriculum vitae

  

Members

Ricardo Augustus Guerreiro Baptista Leite, Doctor
Brief curriculum vitae

Maria Helena Terra de Oliveira Brandão de Sousa, Lawyer
Brief curriculum vitae

 

Secretary of the board

Ana Margarida Jorge Dias, Hospital administrator
Brief curriculum vitae

_________________________________________

 

Former members of the Board – Elected on 26 February 2009.  Resolution of the Assembly of the Republic no. 14/2009, 1st series of the Diário da República of 13/03/2009

 

Chairman

 Manuel José Carrilho de Simas Santos
       Retired Counsellor Judge of the Supreme Court of Justice

 Members

Maria Paula Bonifácio Ribeiro de Faria
      Associate Professor at the Catholic University of Portugal

 Helena Isabel Gonçalves Moniz Falcão de Oliveira 
      Assistant Professor at the Faculty of Law of the University of Coimbra
      Counsellor Judge of the Supreme Court of Justice